Oras, azoto dioksidas ir deguonis yra įprasti oksidatoriai. Jei nesilaikoma gerosios darbo praktikos, naudojant deguonį, gali susidaryti padidinta jo koncentracija ore. Pateikiame pavojus, susijusius su padidinta deguonies koncentracija ore, ir paprastas atsargumo priemones, užtikrinančias, kad visi naudotojai galėtų dirbti su deguonimi.
Oro sudėtis ir savybės
Orą (atmosferą) apytikriai sudaro deguonis (21%), azotas (78 %) ir argonas (1%).
Atmosferos dujos nėra toksiškos, tačiau jų koncentracijos pokyčiai – ypač deguonies – turi įtakos gyvybiniams ir degimo procesams. Svarbu, kad atmosferoje, kuria kvėpuojama, būtų pakankamai deguonies.
Nors pats deguonis ir nėra degus, jis palaiko degimą, o azotas ir argonas degimą slopina. Jei nebus laikomasi gerosios praktikos reikalavimų, galimi nelaimingi atsitikimai, nes žmonės negali aptikti koncentracijos pokyčių.
Gaisro pavojai, susiję su deguonies koncentracijos padidėjimu
Deguonis reaguoja su daugeliu elementų. Šių reakcijų pradžia, greitis, energija ir mastas ypač priklauso nuo:
- reagentų koncentracijos, temperatūros ir slėgio
- degimo energijos ir degimo būdo.
Medžiagų degumas
Deguonies koncentracijos padidėjimas atmosferoje vos keliais procentais žymiai padidina gaisro pavojų. Kibirkštys, kurios paprastai laikomos nepavojingomis, gali sukelti gaisrus, o medžiagos, kurios ore nedega, įskaitant apsaugai nuo ugnies naudojamas medžiagas, gali stipriai degti, ar netgi savaime užsiliepsnoti deguonimi praturtintame ore.
Angliavandenilinė alyva ir tepalas
Alyva ir tepalas deguonimi prisodrintoje atmosferoje yra ypač pavojingi, nes jie gali savaime užsiliepsnoti ir degti su sprogstama jėga. Jokiu būdu negalima naudoti deguonies ir deguonimi prisodrinto oro įrangai tepti (tam tikromis sąlygomis gali būti naudojami specialūs su deguonimi tinkantys naudoti tepalai).
Rūkymas
Cigaretės prisidegimas deguonimi prisodrintoje atmosferoje yra sukėlęs daug nelaimingų atsitikimų, pasibaigusių nudegimais. Visose tokiose zonose rūkymas yra draudžiamas.
Deguonies koncentracijos padidėjimo priežastys ir kaip to išvengti
Nuo deguonies koncentracijos padidėjimo atmosferos ore geriausiai galima apsisaugoti, kai naujai sumontuota deguonies įranga yra kruopščiai tikrinama, ar neturi nuotėkių, naudojant slėgio sumažėjimo per tam tikrą laiką bandymą ir papildomą nuotėkio bandymą patvirtintu ir įrangai pritaikytu skysčiu.
- Reguliariai tikrinkite visą įrangą (skaitykite Įrangos saugos instrukcijas).
- Su dujų balionais privaloma elgtis atsargiai, jų nevartyti, nedaužyti.
- Daugelio metalurgijos procesų, tokių kaip rievėjimas, pjaustymas, išpjaustymas ir pradeginimas deguonimi, metu į atmosferą išsiskiria perteklinis deguonis. Todėl būtina įrengti vėdinimą, pakankamą apsaugoti nuo deguonies koncentracijos padidėjimo, ir išlaikyti tinkamą tokių degimo produktų, kaip azoto oksidai, koncentraciją.
- Pjaustant liepsna, deguonis naudojamas pašildymo liepsna, taip pat medžiagos deginimo ir šlako nupūtimo procesams. Taip atsiranda nesudegusio deguonies perteklius, kuris padidės, jei bus naudojamas per aukštas slėgis, arba jei antgalis bus per didelis pjaustomam ruošiniui. Svarbu pasirinkti tinkamus antgalius ir slėgius.