„Nuo tada, kai tręšimui pradėjome naudoti Linde (buvusi AGA) CO2, mūsų pomidorų stiebai tapo stipresni ir sveikesni, o vaisiai užauga didesni, sultingesni ir saldesni. Net klientai stebisi pagerėjusiu jų skoniu“, sako „Vikentomater“ vadovas Mats Olofsson.
Tręšimas anglies dioksidu yra šiuolaikinis sprendimas, skirtas padidinti pomidorų, salotų ir agurkų derlių. Paprastai ore anglies dioksido koncentracija siekia 400 ppm. Tyrimai rodo, kad daugelis augalų geriau auga aplinkoje, kurioje ši koncentracija svyruoja nuo 600 iki 1.000 ppm. Papildomas anglies dioksido kiekis ypatingai svarbus, kai daržovės auginamos dirbtinio apšvietimo aplinkoje, nes žema anglies dioksido koncentracija gali sulėtinti augimą. Anglies dioksidas sumažina šį neigiamą poveikį.
Šiltnamyje anglies dioksidas paskatina fotosintezę, todėl augalai užauga stipresni ir sveikesni, o derlius padidėja iki 25–30 proc. Be to, didesnė anglies dioksidokoncentracija paankstina derlių bei didina augalų atsparumą ligoms ir kenkėjams.
Anksčiau „Vikentomater“ papildomą CO2 kiekį pasigamindavo deginama gamtines dujas.Įdiegusi naująjį Linde (buvusi AGA) sprendimą, įmonė į šiltnamius gali patiekti 3 kartus daugiau CO2, o neigiamas poveikis aplinkai yra kur kas mažesnis.
„Vikentomater“ yra viena iš maždaug 20-ies pietų Švedijoje veikiančių pomidorų auginimo įmonių, kurios investavo į Linde (buvusi AGA) tręšimo CO2 technologiją. Už tokią sėkmę atsakingas Linde (buvusi AGA) pardavimo specialistas Thomas B. Carlsson.
„Sprendimą sudaro CO2 talpykla ir garintuvas, kuris pumpuoja nustatytą CO2 kiekį į šiltnamį. Kad šis procesas būtų kuo naudingesnis įmonei, garintuvo šalčio energiją taip pat panaudojame katilinės vėsinimui“, sako Carlsson. Pasak jo, jam prireikė kelerių metų įtikinti Mats Olofsson investuoti į šį sprendimą.
„Tiesą sakant, aš netikėjau, kad Linde (buvusi AGA) rodomi skaičiai galėtų būti realūs“, pripažįsta Olofsson. „Man rodėsi, kad jie viską pagražina.“
Pritaikiusi Linde (buvusi AGA) CO2 sprendimą, 2017 m. „Vikentomater“ padidino pomidorų derlių 20 tonų, palyginti su ankstesniais metais, t. y. maždaug 10 proc.
„Tokį rezultatą pavyko pasiekti nepaisant dėl nepalankaus oro 2 savaitėmis vėlavusio pomidorų sodinimo. Pernykščiai metai Švedijoje buvo vieni iš prasčiausių pagal saulėtų dienų skaičių – paprastai toks veiksnys turėdavo labai neigiamos įtakos mūsų derliui“, tęsia Olofsson. „Tačiau bendrovės CO2 sprendimas padėjo mums netgi tokiomis sąlygomis padidinti derlių.“
2017-ieji buvo sėkmingi metai „Vikentomater“ verslui, o šiemet Olofsson tikisi dar geresnių rezultatų.
„Viskas priklausys nuo oro dievų palankumo“, sako jis. „Jei metai bus saulėti, tikiu, kad mūsų derlius bus dar didesnis.“