Apytikriai orą sudaro deguonis 21%, azotas 78% ir argonas 1%. Atmosferos dujos nėra toksiškos, tačiau jų koncentracijos padidėjimas – ypač deguonies – turi įtakos gyvybiniams ir degimo procesams. Nors pats deguonis ir nėra degus, jis palaiko degimą, o azotas ir argonas degimą slopina. Jei nebus laikomasi gerosios praktikos reikalavimų, gali įvykti nelaimingi atsitikimai, nes žmonės koncentracijos pasikeitimų nepajaučia. Kai deguonis yra suskystintas, reikia įvertinti jo ypač žemą temperatūrą (žemesnę už –180º C esant atmosferiniam slėgiui). Šios dujos gali labai greitai sukelti nušalimus arba paveikti kai kurių medžiagų struktūrą, dėl to jos tampa trapios, o iš jų pagamintos konstrukcijos gali sugriūti.
Deguonies trūkumo pavojus
Deguonis yra labai svarbus gyvybiniams procesams, todėl gyvybiškai svarbu užtikrinti, kad ore, kuriuo kvėpuojama, būtų tinkama deguonies koncentracija. Sveikas žmogus gali trumpą laiką išgyventi ore, kuriame deguonies koncentracija sumažėjusi iki 16%. Nėra jokių konkrečių požymių, rodančių, kad deguonies koncentracija sumažėjusi, žmonės negali aptikti deguonies trūkumo.
Tūrinės deguonies koncentracijos (%) poveikis ir simptomai
18% – žemiausia koncentracija, kuriai esant galima dirbti be dujokaukės.
< 18% – ženklus fizinės ir psichinės veiklos susilpnėjimas nepastebint nieko nenormalaus.
< 10% – netenkama sąmonės po kelių minučių. Pavojus be jokių įspėjamųjų požymių.
< 8% – netenkama sąmonės po kelių minučių. Nukentėjęs gali atsigauti, jei nedelsiant išnešamas į lauką.
< 6% – netenkama sąmonės beveik iš karto.
Inertinės dujos – deguonies trūkumo priežastys ir kaip jo išvengti
- Visų dujų, išskyrus deguonį, nuotėkis automatiškai sumažina deguonies koncentraciją ore. Naujai sumontuotos sistemos, naudojančios inertines ar bet kurias kitas dujas, turi būti kruopščiai tikrinamos, ar neturi nuotėkių, naudojant slėgio sumažėjimo per tam tikrą laiką bandymą ir papildomą nuotėkio bandymą.
- Visa įranga, pavyzdžiui, vamzdynai ir žarnų sujungimai, turi būti tinkamai sumontuoti. Žarnos ir kita įranga turi būti sandari ir apsaugota nuo pažeidimo. Visus priežiūros ir remonto darbus turi atlikti patyręs ir kvalifikuotas personalas.
- Pabaigus darbą, reikia užsukti dujų baliono ventilį ar uždaryti dujų tiekimo vamzdyno sklendes, siekiant išvengti galimo nuotėkio tuo metu, kai įranga nenaudojama. Su dujų balionais reikia elgtis atsargiai, jų nemėtyti, nevartyti ir nedaužyti.
- Nedidelis kiekis suskystintų dujų dujinėje būsenoje užpildo žymiai didesnį tūrį. Taigi, išsiliejusios suskystintos dujos gali greitai sukelti deguonies trūkumą uždarose patalpose, duobėse ir pan. Reikia atidžiai tikrinti suskystintų dujų saugojimo rezervuarų bei kitos įrangos sandarumą; ją prižiūrėti laikantis atitinkamų taisyklių ir rekomendacijų.
- Išmetamosiose dujose deguonies koncentracija yra maža, todėl tokioje atmosferoje negalima dirbti.
- Deguonies trūkumas susidarys, azotu ar kitomis inertinėmis dujomis prapučiant ruošiamas remontui įrenginių dalis.
- Automatinį deguonies trūkumą sukelia maisto produktų atšaldymo, grunto užšaldymo, kriogeninės chirurgijos, kraujo plazmos konservavimo procesuose naudojamas suskystintas azotas, nes jis garuoja. Žmonės neturėtų eiti į tokias zonas, net jei atmosferoje ir nedaug trūktų deguonies, arba turėtų naudoti tinkamą kvėpavimo įrangą.
- Visų suvirinimo dujomis ir šildymo procesų metu iš oro naudojamas deguonis, todėl jo gali pritrūkti, nebent darbo patalpų tūris ir jų vėdinimas būtų pakankami.
- Pašalinti iš didelių talpyklų ar duobių argoną, anglies dioksidą ar kitas šaltas dujas gali būti sudėtinga, nes tokių dujų tankis yra didesnis už oro. Oras, tiekiamas į tokios talpos dugną, kyla tiesiai į viršų neišstumdamas šių dujų. Tai reiškia, kad prapūtimas oru gali užtrukti daug ilgiau, nei tikimasi.
Inertinės dujos– deguonies koncentracijos padidėjimo ar trūkumo aptikimas
Dirbant patalpose, kuriose deguonies koncentracija darbo metu gali pavojingai pasikeisti, turi būti naudojami nuolatinio matavimo metodai.
Yra matavimo prietaisų, rodančių deguonies koncentracijos padidėjimą ar sumažėjimą aplinkos atmosferoje. Uždarose patalpose matavimo prietaisas turi būti kuo arčiau darbuotojo. Rekomenduojama, kad darbuotojai turėtų nešiojamus matavimo prietaisus, pritvirtinamus prie jų darbo rūbų.
Nenuolatinio matavimo metodai gali būti naudojami tik tada, kai laikas tarp dviejų matavimų leidžia pakankamai greitai nustatyti pavojingas deguonies koncentracijos pokyčio tendencijas.
Kitos dujos
Darbo vietos sauga priklauso ne tik nuo deguonies koncentracijos, bet ir nuo kitų dujų, tokių kaip degiųjų dujų ir azoto oksidų, kai naudojami pjaustymo ir kaitinimo degikliai.
Prevencinės priemonės
- Prietaisai, skirti inertinių dujų gamybai, paskirstymui ir naudojimui, turi būti įrengti ir identifikuoti pagal pramoninių dujų pramonės šakos rekomendacijas, ir privalo atitikti taikomus reglamentus.
- Visus nuotėkius turi šalinti tinkamai apmokyti asmenys, turintys reikiamą įrangą.
- Turi būti pateikiama informacija apie veiksmus, kurių incidento atveju turėtų imtis personalas ir pirmosios pagalbos teikėjai.
- Eksploatuojantis personalas privalo nuolat laikytis darbo taisyklių ir reglamentų ir, kai reikalaujama, naudoti apsauginę įrangą.
- Visi žmonės, dirbantys vietose, kuriose gali susidaryti deguonies trūkumas ar padidinta jo koncentracija, turi gauti tinkamas instrukcijas apie galinčius kilti pavojus. Ypač didelis dėmesys turi būti skiriamas klastingiems pavojams atpažinti dėl jų labai greito poveikio.