AGA viryklė

Maisto gaminimo pramonės simbolis

Kai išradėjas ir Nobelio premijos laureatas Gustafas Dalenas dėl ligos buvo priverstas ilgesnį laiką praleisti namuose, jis atkreipė dėmesį į savo žmonos Elmos reiškiamą nepasitenkinimą virykle. Moteris skundėsi, kad viryklė sunaudoja labai daug kuro,kad reikia nuolat prižiūrėti gaminamą maistą bei kad viryklė yra blogai suprojektuota. Šie nusiskundimai tapo AGA viryklės atsiradimo priežastimi.

Tuo metu Gustafas jau buvo aklas, todėl naujosios viryklės prototipų kūrimą jis pavedė bendrovei, kurioje pats dirbo vykdomuoju direktoriumi – AGA. Sukūrus prototipus, šeimos nariai Gustafui juos apibūdindavo. 1929-aisiais, po septynerių eksperimentavimo metų, buvo pristatytas dabar mums žinomos AGA viryklės dizainas.

Mėlyna liepsna

Šios viryklės orkaitė buvo unikali ir tapo tikra revoliucija šildymo technologijų srityje, nes veikė „mėlynos liepsnos“, t. y., degimo be dūmų, principu, o jos našumas ir šiandien yra nepralenkiamas. Vietoj tiesioginės šilumos, kaip daugelyje kitų orkaičių, tapo įmanoma, naudojant spinduliuojamąją šilumą, vienu metu orkaitėje gaminti keletą skirtingų patiekalų. Kaip tik todėl ši viryklė tapo tikru išsigelbėjimu daugeliui namų ūkių.

Viryklė veikė ištisą parą, o šilumos lygis buvo reguliuojamas įmontuotu termostatu, todėl viryklei reikėjo skirti labai nedaug dėmesio, be to, ji taupiai naudojo kurą – koksą pildyti reikėjo tik vieną kartą per dieną. Vėliau atsirado galimybė vietoj kuro naudoti medieną, naftos produktus, dujas arba elektrą.

Visose AGA viryklėse sumontuoti dujų degikliai, palaikantys 400° C temperatūrą, bei virinimo ant lėtos ugnies padėklai, palaikantys 200° C temperatūrą. Dviejų orkaičių AGA viryklėse yra kepimui skirta orkaitė, kurioje palaikoma 220° C temperatūra, ir lėto virinimo padėklas, kur palaikoma 100° C temperatūra. Trijų orkaičių versijoje yra 180° C temperatūros kepimo orkaitė, o keturių orkaičių versijoje – 100° C šildymo orkaitė.

Turiningasis šeštasis dešimtmetis

1948-aisiais visame pasaulyje parduota daugiau kaip 100 000 viryklių. Tuo metu vis labiau populiarėjo elektrinės viryklės, todėl siekdama padidinti pardavimo apimtis AGA nusprendė pasiūlyti platesnę spalvų paletę. Toks sprendimas pasiteisino. Šeštajame dešimtmetyje bendrovė liovėsi gaminti AGA virykles Švedijoje ir perkėlė gamybą į AGA gamyklas Jungtinėje Karalystėje.

Ne viryklė, o gyvenimo būdas

Šiandien ši viryklė susijusi ne tiek su maistu, kiek su gyvenimo būdu, nors tam būtina skirti šiek tiek dėmesio. Orkaitei įrengti reikia trijų dienų – ją įrengimo vietoje surenka kvalifikuoti profesionalai. Viryklė pagaminta iš ketaus, o lengviausia jos versija sveria apie 400 kg., todėl prieš įrengiant verta patikrinti, ar jūsų grindų sijos tam tinkamos.